سلامت دندانها و اهمیت تغذیه

سلامت دندانها لازمه داشتن یک لبخند سالم و زیبا است. تغذیه مناسب در کنار مسواک زدن روزانه با خمیر دندان های حاوی فلوراید و همچنین نخ کشیدن مرتب اهمیت زیادی دارد.

خوردن انواع مواد غذایی غنی از تمامی گروه های غذایی باعث می شود تا دندان ها و لثه هایی سالم داشته باشید. یک رژیم غذایی متعادل از انواع میوه ها، سبزیجات، غذاهای پروتئینی، غذاهای غنی از کلسیم و دانه های جامد و مواد مغذی ضروری را برای سلامتی دهان و دندان تشکیل می شود.

اهمیت تغذیه در سلامت دندانها آگاه هستید؟
غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، ماست و پنیر، نوشیدنی های سویا و توفو، ماهی های کنسرو شده، بادام و سبزیجات برگ سبز تیره کمک می کنند تا دندان ها و استخوان های قوی داشته باشیم. فسفر موجود در تخم مرغ، ماهی، گوشت بدون چربی، لبنیات، آجیل و لوبیا برای داشتن دندانهای قوی مناسب است.

از جایی که ویتامین C باعث افزایش سلامتی می شود، بنابراین خوردن مقدار زیادی مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل، بروکلی، سیب زمینی و اسفناج اهمیتی زیادی خواهد داشت. انتخاب هوشمندانه میان وعده اهمیت زیادی در حفظ سلامتی دهان را دارد. مقاومت کردن در برابر بسیاری از میان وعده هایی که اغلب می خورید، به ویژه آن هایی که احتمال حملات اسیدی در دندان ها افزایش می دهد. مصرف میان وعده ها را هوشمندانه انتخاب کنید چرا که تغذیه مناسب به مصون ماندن از سرطان دهان نیز کمک می کند.

دوری از مواد غذایی شیرین مانند آب نبات های سخت و چسبناک و انتخاب گزینه های مغذی مانند سبزیجات خام، میوه ها، ماست ساده و پاپ کورن را انتخاب کنید. بعد از مصرف میان وعده ها جهت جلوگیری از حملات اسیدی به دندان ها و حفظ سلامت دندانها بهتر است مسواکی کوتاه زده شود. در غیر این صورت، دهان خود را با آب بشویید تا عاری از ذرات غذا شود.

علاوه بر غذای سالم، مشکلات بهداشت دهان را می توان از طریق تمرین بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن دوبار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، از دهان و سلامت دندان ها اطمینان حاصل کرد.

دیدگاه خود را بنویسید