بلیچینگ و نایت کارد

 

یکی از دغدغه های مهم افراد در مورد ظاهرشان در ارتباط با رنگ دندان ها است. سفیدی دندان ها برای هر شخصی مهم می باشد. تغییر رنگ دندان ها علل مختلفی دارد اما به هر حال سفید کردن دندان هایی که به هر دلیلی تغییر رنگ داده باشند قابل انجام است.

علل تغییر رنگ دندان ها:
عدم رعایت بهداشت: اصلی ترین دلیل زردی یا تغییر رنگ دندان ها عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. در صورتی که بعد از هر وعده غذایی مسواک زده نشود رنگدانه های موجود در غذاها روی دندان ها باقی می ماند. این رنگدانه ها به راحتی با مسواک و خمیر دندان پاک می شوند اما اگر از روی دندان ها زدوده نشوند در طولانی مدت در دندان ها نفوذ می کنند و باعث تغییر رنگ آنها می شوند.

مصرف بی رویه کافئین: بسیاری از افراد بر خسب عادتی که دارند ممکن است در طول روز بارها نوشیدنی های حاوی کافئین بخورند. از این قبیل نوشیدنی ها می توان به چای و قهوه اشاره نمود. مصرف زیاد چای قهوه رنگ دندان ها را به سرعت زرد می کند.

پلاک های دندانی: یکی از عوامل زردی و تغییر رنگ دندان ها، پلاک های دندانی می باشد. پلاک در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به وجود می آید در ابتدا با چشم دیده نمی شود اما بعد از مدتی به راحتی می توان آنها را دید. پلاک های دندانی اغلب از زیر لثه و در امتداد دندان ها شروع به گسترش می کنند.

مصرف برخی از داروها: مصرف برخی از داروهای خاص باعث تغییر رنگ دندان ها می شود. قبل از مصرف هر دارو بهتر است عوارض استفاده آن را که معمولا همراه دارو است مطالعه کنید. در دوران بارداری نیز مصرف برخی دارو ها نظیر تتراساکلین باعث تاثیر بر رنگ دندان های کودکان می شوند.

مصرف بی رویه فلوراید: جدا از اینکه فلوراید باعث استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می شود. مصرف بیش از اندازه آن نیز باعث تغییر رنگ دندان ها می شود. ایجاد لکه های سفید یا قهوه ای بر روی دندان ها از عوارض مصرف بی رویه فلوراید می باشد. فلوراید در دهانشویه ها، برخی از غذا ها و آب های آشامیدنی و خمیر دندان موجود است.

درمان روت کانال تراپی یا اندو: یکی دیگر از عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود درمان ریشه یا عصب کشی می باشد. معمولا دندان هایی که عصب کشی شده باشند بعد از مدتی تغییر رنگ می دهند و رنگ آنها کمی سیاه می شود. این تغییر رنگ به دلیل تاثیر موادی است که دندان با استفاده از آنها پر شده است (آمالگام) و یا می تواند به دلیل باقی ماندن قسمتی از پالپ دندان باشد.

وارد شدن ضربه به دندان ها: در صورتی که به علل مختلف به دندان ها ضربه وارد شود می تواند باعث خونریزی پالپ گردد در این صورت ممکن است دندان تغییر رنگ بدهد.

استعمال دخانیات: یکی دیگر از علت های تغییر رنگ دندان ها دود ناشی از استعمال دخانیات می باشد. دود سیگار می تواند به سرعت باعث زرد شدن دندان بشود.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی رنگ دندان ها می توان به بیماری، عوامل ارثی و عفونت های دندانی و … اشاره نمود.

اغلب موارد گفته شده قابل درمان هستند. بلیچینگ روشی است که می توان با استفاده از آن به راحتی دندان ها را سفید نمود. البته انتخاب این روش برای سفید کردن دندان ها به همه بیماران توصیه نمی شود.

دندانپزشک قبل از اقدام به سفید کردن دندان ها ابتدا از آنها یک عکس رادیوگرافی تهیه می کند تا علل تغییر رنگ دندان ها را بررسی نماید. در برخی از موارد سفید کردن دندان ها با استفاده از بلیچینگ غیر ممکن خواهد بود.

سفید شدن دندان با استفاده از بلیچینگ در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد. جنس دندان های افراد و علل تغییر رنگ آنها متفاوت است پس نباید انتظار داشت اگر بلیچینگ دندان های یک فرد را سفید کرده باعث سفیدی دندان های همه شود. یا بر عکس اگر بلیچینگ بر دندان یک نفر تاثیر نگذاشته است بر دندان ما نیز تاثیر نمی گذارد. به هر حال قبل از شروع سفید کردن دندان ها، دندانپزشک وضعیت دندان ها را بررسی می کند و تا حد زیادی می تواند تغییر رنگ دندان با استفاده از بلیچینگ را پیش بینی نمایید.

تهیه و گردآوری شده توسط اپال دنتیست