بی حسی موضعی و بیهوشی در دندانپزشکی

بی حسی موضعی به فرایندی گفته می شه که همه حس هارو در بخش خاصی از بدن به مدت چند ساعت یا چند دقیقه غیرفعال می کند. هدف از این کار این است که، زمانی که در آن ناحیه عمل خاصی درحال انجام است، هیچگونه حس دردی به مغز و فرد انتقال داده نشود. از پرمصرف‌ترین کاربردهای داروهای بی حسی موضعی می توانیم به کاربرد آن در دندانپزشکی اشاره کنیم.

 

به صورت کلی دو نوع بی حسی وجود دارد:
بی حسی موضعی: در این نوع بی حسی فقط بخش خیلی کوچکی از بدن مثل بخشی از لثه و یا یک دندانی خاص بی حس می شود.
بی حسی منطقه‌ای: بخش بزرگتر مثل نصف دهان بی حس می شود.
اولین بی حسی کوکائین بود که یک بی حس کننده طبیعی بود. اما با پیشرفت علم بی حس کننده‌های شیمیایی ایجاد شد که خیلی قوی‌تر از آن عمل می کند. کوکائین برای اولین بار در چشم پزشکی توسط یه پزشک اتریشی به کار رفت.
بعد از آن با پیشرفت علم، از بی حس کننده های شیمیایی بجای بی حس کننده های طبیعی استفاده شده.

شایع‌ترین روش بی حسی در دندانپزشکی، بی حسی موضعی که باعث می شه فقط یه قسمت از دهان بی‌حس بشه اثر اون هم معمولاً دو تا سه‌ساعت موثر است.

بیهوشی در دندانپزشکی
بیهوشی در دندانپزشکی یک روش برای کم کردن درد و اضطراب در بیمار نا آرام و غیر همکار است.
بعضی از بچه‌ها یا افراد دارای اضطراب شدید نیاز به آرام بخشی هوشیار دارن. اکسید نیتروژن (گاز خنده‌دار) معمولاً به‌عنوان آرام‌بخش‌های خوراکی استفاده میشه.
در مواردی که تعداد دندان های پوسیده در کودکانی با سنین کم زیاد باشد یا بیماران بزرگسال مضطربی که انجام عمل‌های دندانپزشکی پیچیده و زیاد پیش رو داشته باشند. مثل تعداد بالای ایمپلنت یا کشیدن دندان عقل که استرس زیادی به بیمار وارد می شود. مورد بیهوشی عمومی قرار می  گیرن که باعث میشه به‌صورت موقت هوشیاری از بین برود و بیمار از پروسه درمان خاطره ای به یاد نیاورد.

چگونگی بی حسی موضعی
زمانی که بخواهیم از بی حسی موضعی استفاده شود، اول دهان با هوا یا یه رول پنبه کاملاً خشک می شود. بعد ناحیه مورد هدف ژل مخصوص مالش داده می شود تا مخاط سطحی برای کاهش درد ورود سوزن تزریق بی‌حس شود. دندان‌پزشک بی‌حس‌کننده موضعی رو به بافت لثه تزریق می کند. بی حسی موضعی می تونه تا چند ساعت ادامه داشته باشه به همین منظرو بعد از ترک مطب پزشک تا چند ساعت ممکن است نتوانید درست حرف بزنید یا چیزی بخورید. مواظب باشید محلی رو که بی‌حس کردید گاز نگیرید.

عوارض جانبی بی حسی موضعی
عوارض جانبی بی حسی موضعی خیلی کم اتفاق میفته و فقط یکی دو ساعت طول میکشه.
چند تا از عوارض احتمالیش ممکنه اینا باشه:

هماتوما (تورم پر از خون): اگر سوزن تزریق به رگ خونی بخوره این اتفاق رخ میده.
اگر مقدار بی‌حسی بیش‌ازحد باشه ممکنه دهان یا پلک شما آویزون بشه که بعد دو ساعت که این مواد از بدن شما بیرون بره خوب میشه.
ممکنه ضربان قبل بره بالا، این فقط یک یا دو دقیقه طول میکشه. اگر براتون اتفاق افتاد به دکترتون بگید.
ممکنه حین تزریق بی‌حسی عصبتون آسیب ببینه که باعث یه درد برای یه هفته یا چند ماه بشه. اما خود عصب خودبه‌خود بهبود پیدا میکنه.
خیلی افراد کمی هم به بی حسی موضعی حساسیت آلرژیک دارن. برای جلوگیری از واکنش به بی‌حسی قبل از اینکه بی‌حسی تزریق بشه در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید با دکترتون صحبت کنید. منظور از داروها تون همه داروهای با نسخه یا بی نسخه، هر گیاه دارویی یا ویتامینه. اگر هم قبلاً حساسیت خاصی نسبت به یه دارو داشتید به دکتر بگید.در سه‌ماهه اول بارداری بهتره از بی‌حسی استفاده نکنید. اگر هم مجبور شدید با متخصص زنان و زایمان حتماً مشورت کنید. معمولاً دندان‌پزشکان توصیه می کنن برای انجام کار های دندانپزشکی یا قبل از بارداری بیاید یا آگه واجب نیست بعد از سه‌ماهه اول بیاید.

دیدگاه خود را بنویسید